Trafik Lambalarında LED Kullanmak İlerisi İçin Tehlike Olabilir mi?

led-lamba-6Trafik Lambalarında LED Kullanmak artık her ülkede olduğu gibi ülkemizde de yaygınlaşmıştır. LED Aydınlatma Sektörü hızla büyürken LED teknolojisi ve LED Aydınlatma da her geçen gün hızla gelişmektedir. Özellikle ömür ve tasarruf konusunda üreticiler daha çok tecrübe ve bilgi birikimi elde etmeye başladı. LED sektörü artık fiyat açısından da geleneksel armatür ve aydınlatma ürünleri ile rekabet etmeye başladı. Artık devlet kurumları ve aydınlatma için büyük miktarda enerji ücreti ödeyen firmalar, tasarruf ve ömür açısından LED aydınlatmaya dönmeye başladı. Birçok binada LED dönüşüm projesi hayata geçti ve bu büyük bir ivme ile devam ediyor.

LED’ler sadece aydınlatmada değil, hemen hemen aklımıza gelebilecek her yerde kullanılmaya başlandı. Elimizdeki telefonun ekranında, el fenerlerinde, araç farlarında, sinyalizasyon ürünlerinde ve daha birçok alanda kullanılıyor. Günümüzde pek çok çeşit LED üretilmektedir. Bu LED’ler  kullanılacağı yere ve ortama göre  üretilmektedirler, örnek verecek olursak  otomotiv  sektörüne yönelik bir LED üretilmiş ise , bu LED ile LED ampul tasarlayamazsınız eğer tasarlamaya kalkarsanız verimsiz ve çalışma ömürleri kısa olur.

YENİ MEZUN MÜHENDİSLER İÇİN İŞ HAYATI TAVSİYELERİ

Fotoğraflar da ki LED ışıklar  trafik lambalarında kullanılabilecek türden ışıklar  değildir. Trafik lambalarında kullanılacak LED ışıklar belli bir kalitede ve görünürlük açısından  belli bir lümen ve güç değerinde  olmalıdır. Bunun aksi olursa  LED ışıklar  24 saat üzerinden  çalıştığından  tasarruf edilmiş olacak  ancak  bakım onarım masraflarından dolayı günün sonunda hesaplama yapıldığında  tasarruf edilmediği  ortaya  çıkacaktır.

Bir diğer  konu ise şuan hali hazırda trafik lambalarında kullanılan ve belli bir kalitenin altında olan LED ışıklar  sürekli  bozulduğundan  ve aralarda  yanma olmadığından , sürücülerin  ışıkları  belli bir sure sonra  görememe  veya  LED lambaların bozulma şekline göre  yuvarlak yanması gereken Yeşil LED ışığı  OK şeklinde  görebilir  buda kazalara  sebep  olması kaçınılmazdır.bozuk-trafik-lambasi

arizali-trafik-lambasi

 

Başka bir konu ise, LED lambalarda ısınma olmadığından ya da çok çok az olduğundan trafik lambalarının üzerinde soğuk ve karlı havalarda kar birikmesinin oluşması ve bu karların ışıkların görünmesine engel olması.

enkandesan-akkor-flamanli-trafik-lambasi led-trafik-lambasi

Çözüm olarak karlı havalarda trafik lambalarının tek tek silinmesi gerekli ki bu mümkün bir durum değildir. Ya da   lambalara  otomotiv sektöründe  bulunan ısıtıcı takılması ile giderilebilir.  Bu da fazladan maliyet ve  uygulama zorlukları içerir.

Sonuç olarak  bakım onarım ve soğuk havalarda kar birikmesi düşünülürse trafik lambalarında LED kullanılması avantajlı gözükmemektedir.
Çözüm  ise LED’ler de ki mevcut sıkıntılar giderilene kadar ya da yeni bir teknoloji geliştirilene kadar trafik lambalarında  eskiden kullanıldığı gibi  geleneksel enkandesan akkor flamanlı lambalarla devam etmektir.

Saygılarımla…
Ümit GÖKÇEN

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.