Powergie Türkiye’nin En Büyük Güneş Enerjisi Santralini Kurdu!

Tunçmatik_PowergieTunçmatik Elektrik Malzemeleri A.Ş firmasının iştiraki olan Powergie Güneş Enerji Sistemleri, Konya Kızören’de 144 Dönümlük Alana 8 MW kurulu gücüyle Türkiye’nin en büyük Solar Enerji Santralini kurdu. Her Biri 1MW’lik Toplam 8 MW’lik Proje İle Yılda 12.800,000 Kwh Elektrik Enerjisi Üretimi Yapılacak.
Bu santral sayesinde yılda  6936 ton CO2 salınımını önlemiş olacak. Yılda 12.800,000 Kwh enerji üretimi yapacak olan bu güneş enerjisi santrali devreye alındı.

Kurulmuş olan bu Santral, yaklaşık 50.000 Kişinin Elektrik İhtiyacını Karşılayacak. Bu da ortalama bir ilçeye karşılık geliyor. Alman malı invertörler ve yüksek performanslı endüstriyel güneş panelleri, yüksek sıcaklığa dayanıklı ve hava şartlarından etkilenmeyen ürünler kullanılan sistem 13.000.000 Dolarlık bir yatırım maliyeti ile kuruldu. Tunçmatik-Powergie tarafından Gaziantep’li Baycan Yapı firması adına inşa edilen ve Akleasing tarafından finanse edilen dev proje, 4 ay gibi rekor bir sürede tamamlandı. Santral, 30 yıl ömre ve maksimum verimliliğe göre üretim yapılacağı öngörülerek tasarlandı.

Powergie, güneşten elektrik enerjisi üretiminde Japonya, Almanya ve bu işin öncülüğünü yapan birçok ülkenin önde gelen firmaları ile iş ortaklıkları yaparak ülkemizde profesyonel tesisler kuruyor.

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.