Hibrit ve Elektrikli Otomobiller

hibtir ve elektrikli otomobilHibrit ve Elektrikli Otomobillere Geçiş Süreci Nasıl Oldu?

Son yıllarda yenilenebilir enerji kaynaklarına olan talep büyük oranda arttı. İnsanlarda bilinç oluştu, fosil yakıtların geleceği tartışılmaya başlandı, küresel ekonomide büyük bir fay hattı gibi duran petrol endüstrisi sürekli sıkıntılara yol açmaya başladı, ülkelerin kendi gelecek planları için başkalarının enerjilerine bağımlı oluşu, petrol zengini ülkelerin kaynaklarına göz dikmesine ve birçok savaş çıkmasına sebep oldu/oluyor. Tüm bunlara bağlı olarak ta alternatif enerji kaynakları ve bunun yanı sıra yenilenebilir enerji kaynakları ile çalışan teknolojiler araştırılmaya başlandı. Dolayısıyla üreticiler günlük hayatta kullandığımız araçlarda ve diğer taşıtlarda yeni yeni değişikliklere gittiler. Artık otomobillerde ve diğer araçlarda petrol veya buna benzer yenilenemeyen enerji kaynakları yerine, yenilenebilen enerji kaynaklarını kullanan motorlar kullanmaya başladılar. Bu alanda yapılan çalışmalar otomobil sektörü içerisinde artık önemli bir yer alıyor. Özellikle son zamanlarda Elektrikli Otomobiller / hibrit otomobiller eskiye göre daha fazla piyasada, yollarda görünmeye başladı. Birçok önemli araba firmasının piyasaya sürmüş olduğu hybrid otomobiller ve elektrikli otomobiller doğayı korumak ve petrol tüketimini azaltmak için oldukça faydalı oluyor. Elektrik enerjisi ile çalışmakta olan bu araçlar, CO2 Emisyonuna sebep olmadığı için yani sera gazı yaymadığından çevreye duyarlıdır. Aynı zamanda canlılarda solunum gibi yollarla meydana gelebilecek zararlı durumları azaltmaktadır.

Elektrikli ve Hibrit Araçları Nereden Şarj Edebiliriz?

Elektrikli araçların hayatımıza girmesiyle beraber bu araçların ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisi ihtiyacını karşılamak gerekecek. Örnek vermek gerekirse elektrikli araçların elektrik deposu yani elektrikli araba aküsü bittiği zaman onları yeniden şarj etmek için yeterli sayıda şarj istasyonunun olması gerekmektedir. Tabii ki tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz genelinde de bu durumu yaygınlaştırmak oldukça uzun zaman alacaktır. Bugünkü benzinliklerin önceki dönemlerde, kendi istasyonlarına LPG pompası eklediği gibi zamanla elektrik şarj üniteleri de kurmaya başlayacaklardır. Bunun için de bu istasyonların kar edebilmesi lazım. Kısacası elektrikli otomobillerin sayısının artması gerekiyor. Ayrıca evlerde de elektrikli arabaların şarj edilebilmesi, gece biz uyurken aracımızı şarj edebilme şansımızın oluşu bu sorundan bir nebze de olsa kurtarabiliyor. Fakat tabii ki ev içerisindeki elektrik hattından geçen enerji miktarı, istasyonlara göre çok daha az olduğu için şarj süresinde uzatmalar meydana gelmektedir. Zaman içerisinde bu durumun önüne geçmek için çeşitli çözüm yolları da kullanıcılara sunulacaktır.  İşte bu gibi sorunları aşmak için de sadece elektrik ile çalışan otomobiller yerine Elektrik ve Benzinli otomobiller üretilmeye başlanmıştır. Hibrit yani melez otomobillerin amacı yakıt sarfiyatını azaltmaktır. Bunu sağlamak için akıcı olmayan trafikte, düşük hızlarda benzin motoru yerine elektrik motorunu kullanmakta ve bu sayede elektrik motoru çalıştığı sürece 0 emisyon salınımı sağlamaktadırlar. Elektrik motorunun çalışması için gerekli enerji, benzin motoru çalıştırıldığı zamanlarda ya da frenleme sırasında akülere şarj edilmektedir.  Yani benzin motoru çalıştığı dönemlerde elektrik motor aküsünü beslerken aynı zamanda frenleme esnasında balatalarda harcanan enerjiyi de yakalayarak aküyü beslemektedir. Böylece elektrik motorunun aküsünü şarj olmaktadır. Dolayısıyla bu araçların elektriğe bağlanarak şarj edilmesi gibi bir mecburiyet yoktur.  Genellikle sık dur/kalk yapılan yerlerde ve trafik ışıklarında elektrik motoru ile kalkışa başlandığı için büyük bir sürüş konforu ve önemli oranda enerji tasarrufu oluşuyor. Tabi sektör hala gelişim evresinde olduğu için her üreticinin ürettiği farklı modellerde bile farklılıklar söz konusu olabiliyor.

Elektrikli ve Hibrit Otomobiller Pahalı mı? Pahalıysa Neden Pahalı?

Çevre, insan ve diğer canlılar için oldukça zararsız olan elektrikli otomobiller / hybrid otomobiller son dönemlerde gelişen ve ivmelenen bir sektörde olduğu için ve geliştirilmesi için büyük çaplı ARGE çalışmaları devam ettiği için fiyatları diğer otomobillere nazaran daha yüksektir. Fakat teknolojinin gelişmesiyle beraber bu durumun düzeleceği de tahmin ediliyor.

Hibrit otomobillerde elektrikli şarj istasyonuna mecbur değiliz ama elektrikli otomobillerde bu büyük bir sıkıntı olarak karşımızda duruyor. Şu anda üretilmekte olan elektrikli otomobiller 400 kilometre gibi menzillere de ulaşabiliyor. Şu an için istasyon sayısının yetersiz olmasından dolayı uzun yolculuğa çıkmak için uygun değil gibi. Fakat petrol istasyonlarında şarj üniteleri yaygınlaşırsa ve şarj etme süresi azaltılabilirse, hybrid otomobillerin ve elektrikli otomobillerin kullanım oranı daha da artacaktır. Büyük otomobil firmalarının piyasaya çıkarmış olduğu hybrid ve elektrikli araçlar hem dış tasarım hem de donanım bakımından kullanıcıları etkilemeyi başarmış durumda. Oldukça şık bir görünüme sahip olan elektrikli ve hybrid araçlar, kullanıcıları memnun edecek düzeyde. Aynı zamanda benzinli ve dizel araçlar kadar yüksek performansa yaklaşan bu araçlar, bizi trafikte performans bakımından herhangi bir problem ile karşı karşıya bırakmaz.

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.