Yenilenebilir Enerji Tesislerinde Devlet Destekleri

güneş enerjisiYenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmak konusunda devletin vermiş olduğu destek ve devlet hibeleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız, bugünkü yazımızda size bu konu hakkında yardımcı olmaya çalışacağız. Bildiğiniz gibi yenilenebilir enerji kaynakları kişisel veya çok büyük projeler olmak üzere oldukça geniş kullanım alanlarında projelendirilebiliyor. Eğer siz de küçük veya büyük çaplı bir proje içerisinde yer almak istiyor, fakat bunun için yeterli maddi gücü bulamıyorsanız devlet bu konuda size yardımcı olmak için hazır. Bilindiği gibi Güneş Enerjisi Santralı, Rüzgar Enerjisi Santralı gibi projelerde devlet elektriği sizden alma garantisi veriyor. Kısacası ürettiğiniz elektriğin fazlasını devlete 10 yıl süre ile satabiliyorsunuz. Bunun yanında bir de çeşitli hibeler söz konusu. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı kapsamında Alternatif enerji kaynakları kullanan yeni seraların yapımına yönelik yatırımlar ve tarımsal sulama amaçlı yapılmış veya yapılacak olan projelerde kullanılmak üzere, alternatif enerji kaynaklarından jeotermal enerji, biyogaz enerjisi, güneş enerjisi ve rüzgâr enerjisi üretim tesislerine” hibe desteği verilecek. Tüzel kişilerde 600 bin liraya kadar proje tutarının yüzde 50’si, yani 300 bin lira, gerçek kişilerde ise 150 bin liraya kadar proje tutarının yüzde 50’si kadar yani 75 bin liraya kadar hibe verilecek. Aynı zamanda bu hibeler sayesinde kurulan bu tesislerden elde edilen elektriğin fazlasını da lisans alma zorunluluğu olmadan Devlete satabilme uygulaması sektöre ciddi fayda sağlayacak. Böylece yenilenebilir enerjiyle tesis kuranlar hibe almanın yanı sıra, elektrik maliyetlerinde de önemli bir avantaj elde etmiş olacak. Tabi bunlar için öncelikle projenizin onaylanması gerekiyor. Öncelikle hangi çapta bir çalışma yapacağınız konusunda karar vermelisiniz. Daha sonra hayata geçirmek istediğinizi proje için ne kadar maddi desteğe ihtiyacınız olduğunu hesaplamalısınız.  Daha sonra belirlemiş olduğunuz plan ile beraber Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından onay almanız gerekmektedir. Gerekli olan onayları aldıktan sonra ise herhangi bir faiz ödemek zorunda kalmadan maddi destek alabilirsiniz. Almış olduğunuz bu krediyi 5 sene içinde ödemek zorunda olduğunuzu da unutmamanız gerekiyor. Gerekli izinleri sağladıktan sonra ise yenilenebilir enerji kaynağı santrali kurulumu ile ilgili olarak maddi destek alabilir ve hayal ettiğiniz projeyi kısa süre içerisinde hayata geçirebilirsiniz.

Yenilenebilir enerji santrallerini kurmak için bireysel başvuru yapmanız bile yetiyor. Şirket kurup lisans başvurusu yapmak zorunda kalmadan sadece evinizde bulunmakta olan elektrik ihtiyacını karşılamak için bile güneş enerjisi panelleri kurabilirsiniz. Burada elde ettiğiniz enerji sayesinde evinizde aydınlatma ve daha birçok elektronik eşyanın çalışması için elektrik üretimi yapabilirsiniz. İlk başlarda bu sistemleri kurmak maliyeti olacaktır. Fakat zaman içerisinde elektrik faturası ödemeyeceğiniz için kurduğunuz yenilenebilir enerji sistemi birkaç yıl içerisinde harcamış olduğunuz parayı size geri kazandıracaktır. Bundan sonra elde edeceğiniz her enerji için ise avantaj sağlamış olacaksınız. Depolamış olduğunuz enerjiyi isterseniz kendiniz kullanabilir, isterseniz de devlete satış işlemleri yapabilirsiniz. Devlete satmak için bir santral kurmak istiyorsanız genellikle daha büyük projeler hayata geçirmeniz gerekmektedir.

Son zamanlarda ulusal, uluslararası ve kişisel bilinç, yenilenebilir enerji kaynakları konusunda artmaya devam ediyor. Siz de doğayı korumakla çevreye zarar vermeden enerji elde etmek için yenilenebilen enerji kaynaklarını kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Yenilenebilir Enerji Kaynakları hakkında destek ve hibeler konusunda önümüzdeki dönemlerde daha detaylı bilgiler vermeye çalışacağız.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.