Elektrikli Otomobillerde ÖTV Oranı ve Araç Fiyatı Belli Oldu

fluence-ze-conceptOtomotiv sektörünün dört gözle beklediği Elektrikli otomobilde uygulanması öngörülen ÖTV oranlarıyla ilgili kararname taslağını Maliye Bakanı Mehmet Şimşek açıkladı.
Maliye Bakanı Şimşek kararname taslağına göre Elektrikli otomobilde ÖTV oranlarının motor gücüne göre farklı olacağını ve bu oranların ise ;

Motor gücü 85 kW ve altı olan binek otomobillerinde yüzde 3
Motor gücü 85- 85-120 kW arasındakilere yüzde 7
Motor gücü 120 kilovatı aşanlara da yüzde 15 ÖTV uygulanacağını
belirtti.Böylece Türkiye’de üretilen elektrikli tek otomobil olan Renault Fluence Z.E.’nin fiyatı yüzde 3’lük ÖTV oranıyla,eğer ki devletin başka bir desteği olmazsa 26 bin 300 Euro’ya gelecek. Fransa’da 5 bin Euro’luk özel destek sayesinde araç ilkbahardan itibaren 21.300 Euro’ya satılacak.
Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, açıklanan vergilerle Türkiye’de Eylül 2011’den itibaren satışa çıkması beklenen elektrikli Renault Fluence Z.E.’nin fiyatının 26.300 Euro’ya geleceğini belirtti. Ancak Aybar, aracın Türkiye’de üretiliyor olması ve Türkiye’ye özgü yeni bir modelin de olabileceği dikkate alındığında bu rakamın biraz daha altına inilebileceğini söyledi.
Aybar açıklanan oranlarla ilgili olarak ise “Bu hükümetin bir irade göstermesidir. 3, 0’dan büyüktür ama müteşekkiriz. Bu oranlar en az 5 yıl uygulanırsa destek anlamı taşır” dedi.Öte yandan Şimşek, düzenlemede, motor gücü 20 kW’yı, yani 26 beygiri geçmeyen elektrikli motosikletlerden ise yüzde 3 ÖTV alınmasının öngörüldüğünü belirtti. Ayrıca motor silindir hacmi 250 cm3’ü geçmeyen diğer motosikletlerde de ÖTV oranının yüzde 22’den yüzde 8’e düşürüldüğü belirtildi.956_Renault_Fluence_ZE30.09.2010

2009 Renault Fluence Z.E. Concept - Dashboard View

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.