Top Oynayarak Elektrik Üretmek

soccket-top-oynayarak-elektrik-uretmekİnsanların enerjiye olan ihtiyacının artması ve artık enerjinin elde edilmesinin sıkıntılar yaşattığı bu dönemde yeni yeni fikirler uygulamaya giriyor. İnsanlar hiçbir enerjinin boşa gitmemesi için oldukça yaratıcı fikirlerle enerji elde etmenin yollarını arıyor ve buluyor. İşte bunlardan biri de futbol oynarken elektrik üretmektir.

Bu yazıyı okuyan herkes bir çocukluğuna dönerse orada nasıl bir aşkla top oynadığını görecektir. Bizler akşama kadar yorulur ve akşam eve döndüğümüzde üstümüzün kirlendiğini gören annelerimiz tarafından fırçayı yerdik. Her nesil bir öncekinden daha şanslı şimdiki nesilde bizden. Çünkü onlar istediği kadar top oynayabilecek ve akşama eve ellerinde elektrikle dönecekler.

Burada amaç top oynarken oluşan kinetik enerjiyi elektriğe dönüştürmektir. Bunun için bir soccket geliştirilmiş. Şu ana kadar yüze yakın sayıda üretilmiş olan Soccket, Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Afrika ülkelerinde kullanılıyor.

Tasarımcılarına göre tamamen güvenli, sağlam ve verimli bir ürün olan Soccket, 480 gr. ağırlığıyla bir futbol topuyla neredeyse aynı ağırlıkta.
6 Watt gücünde elektrik çıkışı veren Soccket’in “hiç patlamadığı ve havasının da asla inmediği” iddia ediliyor.


Soccketin çalışma mantığı ise şöyle;
Geliştirilen soccket taşınabilir bir güç kaynağı niteliğinde. Bu icat ile futbol oynarken topa her vuruluduğunda,top sürüldüğünde yada elle fırlatıldığında ortaya çıkan enerjiyi, daha sonra kullanılmak üzere depoluyor. Sallayarak şarj edilebilen el feneri ile aynı çalışma mantığına sahip. Bu soccket ile birkaç dakikalık oyundan bir ampül saatlaerce yanabilecek.
Bu futbol topunun eksisi ise sıradan toplara göre biraz daha ağır fakat bu rahatsızlık verecek kadar fark edilmiyor.
Seri üretime geçmek için 75.000 $ toplamaya çalışan Soccket’in arkasında Uncharted Play (UP) adlı toplumsal girişimci firma var. UP şu ana kadar ihtiyaç duyduğu miktarın yaklaşık 50.000 dolarını toplamayı başarmış durumda. Ürüne 100 $ ve üstünde yatırım yapan herkese ürün seri üretime geçtiğinde bir adet Soccket topu veriliyor.
Haberin Videosu Aşağıdadır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.