Iphone Güneş Enerjisi İle Şarj Olacak

324240Teknoloji devi ve birçok teknolojinin patent sahibi Apple yeni bir patent aldı. Buna göre Apple’ın yeni ürünleri artık güneş enerjisiyle bataryasını şarj edebilecek.

Birçok akıllı telefon üreticisinin en büyük sıkıntısı, güçlü işlemci ve yüksek çözünürlüklü devasa ekranlar yüzünden bataryaların çabuk boşalması ve bunu önlemek için teknolojinin henüz yeterli olmayışıdır. Akıllı telefonlardaki batarya boyutunun küçük olmak zorunda olması, daha çok enerji depolaması önündeki en büyük engeldir. Bunu aşmayı planlayan Apple firması bunun için “alternatif” bir çözüm buldu. Bu çözüm, telefonları güneş enerjisiyle şarj etmek. Şarj sorununa daha çevreci ve ekonomik bir çözüm getirmeyi amaçlayan Apple, güneş enerjisiyle şarj teknolojisinin patentini aldı.

Buna göre Apple, yeni nesil iPhone’larda güneş enerjisi paneliyle dokunmatik ekran yüzeyini bir araya getirecek. Ekran çalışmadığı zamanlarda güneş enerjisi paneli moduna girecek, ekrana yaklaşıldığında ve dokunulduğunda hücrelerdeki dokunmatik algılayıcılar aktif hale gelecek. Herhangi bir işlem yapılmayan ve boşta bekleyen telefon, güneş altında tutulduğu sürece enerji depolayarak kendi kendine şarj olacak.

Patentini başarılı bir şekilde gerçeğe dönüştürmesi durumunda Apple, yeni nesil iPhone ve iPad’leri güneş enerjisiyle şarj olan özellikte üretecek.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.