Hibrid Otomobil Nasıl Çalışır

elektrikli-otomobil-ozellikleri-avantajlariOtomobili olanların sürekli yaşadığı bir durumdur, Benzin istasyonuna giderken ceplerinin boşalması. İnsana kendisini kandırılmış hissettirir. Adeta soyuldum düşüncesine kapılırız. Petrol fiyatları çok yüksek,ayrıca oluşturduğu karbon emisyonu çevreyi de çok kötü şekilde etkiliyor. Hep ‘keşke başka bir yolu olsaydı’ diye düşündürür insana…
Aslına bakarsanız var !
Hibrid ve Elektrikli otomobiller.Hem yakıt maliyetleri çok düşük hem de daha çevreci. Bu yazımızda Hibrid otomobilleri ele alacağız.
Hibrid otomobiller bir benzin yada dizel motorunun yanında elektrik motoru barındıran 2 veya daha fazla motorlu otomobillerdir.
Eğer ki hibrid otomobili evimizin prizine takıp şarj ettiğimizi ya da şarj istasyonlarına gidip şarj ettiğimizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü kendi elektrik ihtiyacını kendisi karşılıyor. Nasıl mı?

Öncelikle Elektrik motoru bazı durumlarda jeneratör görevi görecek şekilde tasarlanmıştır. Benzin motoru çalışırken elektrik motorunu döndürüp elektrik üretir ve aküde şarj eder. Araba yavaşlarken ya da frenlenirken, ısı enerjisine harcanacak olan enerji de elektrik motoru sayesinde depo enerji olarak aküye gönderilir ve akü şarj edilmiş olur. Bazı otomobillerde ise otomobilin tavanına yerleştirilmiş olan güneş panelleri açık havalarda yolda iken ya da park halinde iken güneş enerjisini elektriğe çevirip aküde depoluyor.Bu sebeplerden dolayı prize takılıp şarj edilme ihtiyacı duymuyor.
Peki çalışma prensipleri nelerdir, şimdi buna bakalım.
Araba harekete başladığı esnada aracın maksimum kalkış gücüne ulaşması için hem elektrik motoru hem de yakıt motoru aynı anda devreye girer. Bu esnada çoğunluk yük benzin motorundadır. Ardından düz yolda araba istenilen sabit hıza ulaşınca benzin motoru %5-%20 lere indirilir ve elektrik motoru devreye girer.Asıl tasarruf bu esnada olur.(Bu genellikle 12-80 km/saat hızları civarında olur). Mesela şehir içinde ve düşük hızlarda elektrik motoru tek başına çalışır. 0-12km/s ve 80 km/s üstü hızlarda araba benzinli motoru kullanır. Araba yavaşlayacağı esnada ya da frenlendiğinde tekrar elektrik üretimine geçilir ve akü şarj edilir. Bütün bu ayarlamalar sürücü tarafından değil, arabanın kendi sistemi tarafından belirleniyor.
Motor gücüne gelince normal otomobillerdeki benzin motoru hibrid otomobillerin motorundan daha büyüktür. Hibrid arabaların motorunun küçük yapılmasının sebepleri, küçük motor hafif olduğu için daha az yakıt tüketir, küçük motorun piston sayısı, piston yüzeyi ve piston ağırlıkları az olduğu için buradan da yakıt tasarrufu sağlanır. Ama merak etmenize gerek yok, çünkü otomobilin güce ihtiyacı olduğu anda elektrik motoru imdada yetişip motorların toplam gücünü ihtiyaç duyulan seviyeye çıkarıyor.
Hibrid otomobillerin tek kötü yanları aşırı sessiz olmaları.Bunun yüzden bazen trafikte tehlikeli olabilirler. Ama bu sorunu aşmak için birçok sistem geliştirildi.
Tasarruf oranına gelince, normal bir otomobile oranla harcanan yakıtın litre başına 20-30 km daha fazla yol katetmenizi sağlıyor.

4 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.