İstanbul Üniversitesi’nin SOCRAT’ı Yine Şampiyon

istanbul-universitesi-gunes-arabasi-socrat-2876886_9630_bTÜBİTAK Formula G 2011 Güneş Enerjili Araba Yarışları’nda, İstanbul Üniversitesi’nin SOCRAT adlı Güneş Enejili Arabası yine birinci oldu. Daha önce 2009 ve 2010 yıllarında da şampiyon olan SOCRAT, kurulduğu günden beri şampiyonluğu hiçbir rakibine bırakmadı.

Yenilenebilir enerji kaynakları konusunda farkındalığı artırmak, bilinç oluşturmak ve Üniversite öğrencilerinin alternatif enerji teknolojilerine yönelmesini sağlamak amacıyla İzmir Ülkü Yarış Pisti’nde yapılan yarışlara 33 üniversiteden 37 takım katıldı.
TÜBİTAK Formula G 2011 Güneş Enerjili Araba Yarışları için yeniden üretilen SOCRAT, 30 tur sonunda şampiyonluğu elde etti.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, yarış sonunda SOCRAT ekibini tebrik ederek hakettikleri ödülü verdi.

Yarışları, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, eski Devlet Bakanı Mehmet Aydın, İzmir Valisi Cahit Kıraç, AK Parti İzmir Milletvekili Aydın Şengül, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Nüket Yetiş ve AK Parti İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay da izledi.

İÜ Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. İlhan Kocaarslan’ın proje yürütücülüğü ve Yrd. Doç. Dr. Erkan Atmaca’nın proje danışmanlığında yarışlara hazırlanan SOCRAT ekibi şu isimlerden oluşuyor: Arş. Gör. Koray Gürkan, Murat Altuğ, Tolga Baykal, Sertel Tanta, Gökhan Erdoğan, Serdar Zurnacı, Ertunç Kırgül, Esat Ertürk, Orçun Karadeniz, Faruk Toptaş

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.