Fotovoltaik Paneller

Güneş ışınlarını elektrik enerjisine çeviren ve sistemin ana elemanı olan ekipmandır. 1950’ler de %4 olan verimleri günümüzde %15 civarına gelmiştir.Verimleri güneşin 1000 W/m2 enerji yaydığı bölgeye göre hesaplanmaktadır fakat Türkiye’de bu değer 1300W/m2 olduğundan verimleri daha iyi
gunes panellerideğerler almaktadır.1 m2 alanda kayıplar ihmal edilirse 195 Watt elektrik üretilebilir.Türkiye şartlarında güneşlenme süresinin kışın 5 saat, sonbaharda 7 saat ve yazın 11 saat olduğunu göz önünde bulundurulursa ; günlük ortalama yük ihtiyacı 5 kW-saat olan bir ev için; ortalama güneşlenme süresinin 6 saat olduğunu varsayılırsa saatlik 1 kW’lık üretim yapan bir güneş paneli sistemi tasarlanması evin enerji ihtiyacını karşılayacaktır.Paneller ancak optimum şartlarda optimum güçlerini verebilirler. Panelin camının kirlenmesi, güneş ışınlarının sabah ve akşam dik açıyla gelmemesi, havanın çok sıcak ve çok soğuk olup verimin düşmesi gibi nedenlerden ötürü 1 kW lık panel günlük 5 kW-saatlik ihtiyacı rahatlıkla karşılayacaktır.
Tasarlanacak sistem kışın 5 saatlik güneşlenme süresinde günlük 5 kWsaat elektrik
üretirken, baharda günlük 7 kW-saat, yazın 11 kW-saat elektrik üretimimiz söz konusu olabilecektir.Böylelikle baharda ve yazda kışın önceden belirlenmeyen diğer alanlarda elektrik kullanma olanağı doğacaktır. Örneğin, üretilen bu fazla enerji, aydınlatma ve temel elemanlar dışında su ısıtmada, yemek pişirmede ve klimada kullanılabilecektir.Saatlik üretilmesi gereken elektrik miktarı 1 kW olarak belirlenmesinden sonra, panelin seçilmesi gerekmektedir.
Araştırmalar sonucunda piyasada maksimum 220 Wattlık paneller bulunduğu görülmüştür. 1 kW lık üretimi karşılamak amacıyla tasarlanan sistem için en az 6 adet 175 W nominal çıkış gücünde paneller kullanılması gerekmektedir. Tasarımda Kyocera KC175 modeli kullanılmıştır. Bu panellerin MPP (maksimum güç noktası) geriliminin 23.6 Volt, MPP akımının 7.42 Amper, solar panel verimlerinin ise %15 olduğu bilinmektedir.
Bir panelin boyu 1290 mm, eni de 990 mm’dir. Altı adet panelin toplam yüz ölçümü 7.8 m2’dir. Paneller eğimi her üç kurulum noktası için de 30 derecedir. Bu panellerin piyasa fiyatının, yurtiçinde online satış yapan
siteler araştırıldığında yaklaşık 2,28 Avro/W olduğu görülmüştür. Yani 175W nominal çıkış gücündeki bir panel ortalama 400 Avro’ya alınabilir.

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.