LED Sürücüler ve Sürücü Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

led sürücülerLED sürücülerde dikkat edilmesi gereken üç husus vardır; 

Akım sınırlama
Voltaj sınırlama
PFC (güç faktörü) düzeltme

 Akım ve Voltaj sınırlama 
Akım gerilim grafiğinden görüldüğü üzere gerilim değerinde ki küçük bir artış akım değerinde daha büyük bir artışa neden olacaktır. Regüle edilmiş bir kaynaktan alınan en iyi besleme gerilimi %5 toleransa sahiptir. Ancak kullanılabilecek düzensiz kaynaklarda (şehir şebekeleri) tolerans çok daha fazla olacaktır. Bunun sonucunda bir LED’li sistemden en iyi verimin elde edilebilmesi için voltaj sınırlamalı LED güç kaynaklarının kullanılması gerekmektedir.
Power LED üretici firmaları ürünlerinin beslenmesinde mutlaka Akım sınırlamalı LED güç kaynaklarının kullanılmasını istemektedirler. Bunun ana nedeni, Power LED’ler akım sınırlaması olmaz ise fazla akım çekerler, buda ısınmalarına ve LED’lerin tercih edilmesinin ana sebebi olan ömürlerinin uzunluğumu kısaltır.


 PFC (Güç Faktörü Düzeltme) 
Güç faktörü düzeltme veya PFC (Power Factor Correction), AC güç devreleri ile kullanılan bir terimdir. İyi bir güç faktörü AC akım AC gerilimi ile aynı fazda olmasıdır. Saf direnç yükünde, güç faktörü 1’dir. Ancak aktif yüklerle ilgili özel önlemler alınmazsa, 0.5’e yakın güç faktörüne sahip olma eğilimindedir.
Maalesef henüz Türkiye de ki şehir şebekeleri yeterli hassasiyette olmadığı gibi sürekli bir değişim içerisindedir. (Basit bir ölçü aleti kullanarak bunu gözlemleyebiliriz.) Bu da bütün elektrikli aletlerin ömrünü önemli ölçüde kısaltır. Bunun önüne geçebilmek için bütün elektronik cihazlara konverter yerleştirilir.
Bildiğimiz klasik ampuller doğrudan bozuk olan şehir şebekesinden besleniyor. AC bir gerilimle sürme işlemi yapıldığı zaman ise sürücü devresinin verimliliği direkt ışık değerine yansıyacaktır. Bu da ampulün ömrünü azaltıp verimliliğini düşürüyor.
Tam da bu noktada yıldızı sürekli parlayan LED ampuller devreye giriyor. Çünkü LED ampuller AC (alternatif akım) ile değil DC (doğru akım) ile çalışıyor. Yani şebekeden gelen harmonik bozukluklar kontrol altına alınıyor ve klasik ampullerin tersine LED ampuller daha verimli çalışıyor. Çok değil birkaç yıl sonra LED aydınlatma yoğun olarak kullanılmaya başlanacak PFC’li LED sürücüler şebekedeki kirliliğin önüne geçecek ve bu da kamu kaynaklarının daha aktif kullanılmasını sağlayarak ekstra maliyetlerin önüne geçecek bütün bunlar gayri safi milli hasılanın yararına olacak, ekonomimize rahatlık katacaktır.
Size sunduğumuz LED sürücüler aynı zamanda PFC’li LED sürücülerdir. Ve güç faktörü en ideal değer olan %90’nın üzerinde bulunmakta olup bu değer %94’lere kadar ulaşmaktadır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.