Kuruyan Jeotermal Kaynaklardan Enerji Üretmek

atıklardan-enerji-üretim-tesisielektrik-uretim-tesisikati-atikların-enerjiye-donusumu21. yüzyılı yaşadığımız bu dönemlerde ve daha sonrasında artık dünyaya zarar verecek enerji kaynaklarını kullanmak zorunda değiliz. Fosil kaynaklar şüphesiz ki kullanılmaya başladığı ilk yıllarda dünyaya çok şey kazandırdı. Teknolojinin bu noktada olmasında onların payı en büyüktür elbette. Fakat bu kaynakların genellikle birkaç ülkenin elinde bulunması, pahalı olması ve çevreye verdiği zararın boyutlarının giderek artması dünyayı yenilenebilir enerji kaynaklarına itmiştir. Nitekim şimdi neredeyse bütün ülkelerin bu konuda çalışmaları ve araştırmaları mevcuttur. Bu yazımızda yenilenebilir enerji kaynaklarından olan jeotermal enerji hakkında kısaca bilgi vermeye çalışacağım.

Jeotermal, yer kabuğunun çeşitli derinliklerindeki ısıdır. Bu ısının oluşturduğu kimyasal bileşenler içeren su, buhar ve çeşitli gazlara ise jeotermal kaynak denir. Bu kaynaklardan, doğrudan ya da çeşitli işlemlerden geçirilerek elde edilen enerjiye ise jeotermal enerji denmektedir. Jeotermal enerji hakkında merak ettiğiniz bütün konulara BURADAN ulaşabilirsiniz.
Jeotermal enerji de su kullanılarak basit bir işlemle çok büyük miktarda enerji elde edilir. 2006 yılında yayımlanan MIT raporuna göre dünya da kullanılabilir halde 13000 Zetajolue (ZJ) jeotermal kaynak bulunmakta. Bunun 2000 Zeta joule’üne çok kolay ulaşılabiliniyor. Dünyada ki bütün ülkelerin bir yıllık enerji tüketimleri yaklaşık olarak yarım Zetajoule kadardır. Buna göre dünyanın 4000 yıllık enerjisi jeotermal kaynaktan elde edilebilir.

Jeotermal santraller, yerkürenin ısıttığı suyun buharını kullanarak elektrik elde eder. Fakat su kaynakları tükenebilir. Nitekim doğanın binlerce yıl biriktirdiği su kısa bir sürede tükendi. Çünkü yeryüzüne çıkarılan suyun %80’ni buhar olarak havaya karışıyor diğer kısmı ise doğaya karışıyordu. Bu da kurulu olan jeotermal santrallerin buharsız kalması anlamına geliyor. Yani artık hiçbir işe yaramayacak olan onlarca santral. Fakat ana kaya hala sıcaktı ve bunu görebilen bir şirket 22 tesisin 19 unu satın alarak dahiyane planını uygulamaya koydu ve başarılı da oldu. Bu planı ve detaylarını aşağıda ki kısa videoda izleyebilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.