Grau Saclama ve Kaynak Makinası

grau-saclama-makinesiBu makine 4 farklı istasyona sahip 1. İstasyona saclanacak olan sarılı karkas yerleştiriliyor ve start düğmelerine basılıyor birinci istasyonun altındaki pistonun kapanmasıyla beraber piston aşağı iniyor ve istasyonların bulunduğu tabla saat yönünde 900  dönüyor ve 1. İstasyon 2. , 2. İstasyon 3. , 3. İstasyon 4. ve 4. İstansyon da 1. İstasyonunu üzerine gelmiş oluyor.

 2. İstasyon altında bulunan pistonun açılmasıyla havaya kalkıyor ve bu istasyonda
karkasa E şeklindeki saclar takılmış oluyor istasyona E şeklindeki sacların beslemesi arka taraftan yapılıyor. İstasyondaki sac miktarı azalınca istasyonda bulunan endüktif sensör sayesinde makine sacın azaldığını anlıyor ve makineyi durduruyor. İstasyonda bulunan E şeklindeki saclar, sacların arka tarafında bulunan pistonun açılmasıyla beraber ileri doğru itilmiş oluyor bu sayede
saclar karkasa yerleştiriliyor. Sacların yerleştirilmesinin ardından piston tekrar geriye dönüyor ve 2. İstasyonun da altındaki piston aşağı iniyor. Eğer bu istasyon karkas takılı olmadan boş gönderilseydi makine çalışmayacaktı.
Çünkü istasyon yuları çıkınca karkasın üzerinde boşta bir mil var bu mil yukarı çıkıyor ve mekanik bir anahtarı kapatıyor anahtar kapanınca makine orada bir karkasın olduğunu anlıyor ve bu yüzden E sacların arkasındaki piston açılıyor.
Boş karkas gönderilince bu boştaki mil yukarıdaki mekanik anahtarı kapatmadığı için makine bu istasyonun boş olduğunu anlayıp sacların arkasındaki pistonu çalıştırmıyor ve makine hata veriyor makine hatası makinenin resetlenmesiyle gideriliyor. 2. İstasyonun aşağı inmesini ardından istasyonların bulunduğu tabla tekrar saat yönünde 900 hareket ediyor ve 2. İstasyondan çıkan ürün 3. İstasyonun konumuna geliyor.
3. istasyonda E ve I sacların birbirlerine yapışmaları için ilaçlama yapılıyor. Ancak bu ilaçlama genelde EI60 ve daha büyük trafolar için yapılıyor. Bu makinede genelde EI30 trafolar yapıldığından dolayı bu istasyon iptal edilmiş ve bu yüzden bu istasyona gelen karkas diğer istasyondaki işlemler bitene kadar burada bekliyor. Diğer istasyonlardaki işlemler bitince istasyonların bulunduğu tabla 900 dönüyor ve 3. İstasyondaki ürün 4. İstasyonun konumuna gelmiş oluyor.
grau-saclama-makinesi24.istasyonun altındaki pistonun açılmasıyla yukarı kalkıyor yukarı kalkan E takılı karkasın karşısına I şeklindeki saclar takılıyor ve ardından kaynak işlemi yapılıyor. 4. İstasyonun arka tarafında I şeklindeki sacların beslemeleri yapılıyor ve istasyondaki sac miktarı azalınca istasyonda bulunan endüktif sensör sayesinde makine sacın azaldığını anlıyor ve makineyi durduruyor. İstasyonda bulunan I şeklindeki saclar, sacların arka tarafında bulunan pistonun açılmasıyla beraber ileri doğru itilmiş oluyor bu sayede saclar E şeklindeki sacların tam karşılarına yerleştiriliyor. Yerleştirme
işleminin ardından piston hala arkadayken 4. İstasyonun üst tarafında buluna torçlar elektrikleniyor ve torcların yukarıdan aşağı hareketi sonucunda E ve I sacları arasında kaynak yapılmış oluyor. Kaynak tamamlandıktan sonra torclar tekrar yukarı çıkıyor ve sacları iten piston geri çekiliyor. Kaynağı yapılan trafonun 4. istasyondaki işinin bitişinin ardından 4. istasyonun da altındaki piston kapanıyor ve istasyonlara bağlı tabla 900 dönüyor bu sayede 4. İstasyonda işi biten trafo 1. İstasyona geliyor ve kayak  apılan trafo alıp yerine saclanmamış karkas yerleştiriliyor. Ayrıca 4. İstasyonda da 2. İstasyonda olduğu gibi eğer istasyona karkas yerleştirilmeden giderse makine aynı şekilde hata verip makineye durduruyor ve hatanın düzeltilmesi için yine makinenin resetlenmesi gerekiyor. Ayrıca makine operatörünün parmağını veya elini makinenin içinde bir yerde bırakıp zarar gelmesini engellemek için yine makineye çift start düğmesi ile start veriliyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.