Eyfel Kulesi Dev Bir Ağaç Olacak

Eiffel_Tower_Paris_06Paris’in sembolü olan Eyfel Kulesi ilginç ve bir o kadarda çılgın bir proje ile yaşayan, nefes alan ve yılda 88 ton karbondioksiti havadan temizleyen dünyanın en büyük ağacı haline getirilecek. 600 bin bitki ile sarılacak olan kule, Paris’in akciğeri olacak.
Eyfel Kulesinin ağaca dönüşmesi için hazırlanan proje şehir konseyinde tartışılıyor. Eğer Eyfel kulesi için düşünülen bu proje hayata geçecek olursa, daha önce Eyfel kulesinin önünde çekmiş olduğunuz hatıra fotoğrafınız varsa saklayın derim.

Yılda 6 milyon turist çeken Eyfel Kulesi’nin “demir kafes” görünümünden çıkıp dünyanın “ekoloji sembolü” olması yolunda ilk adım atıldı.

Le Figaro’nun haberine göre, hazırlık çalışmalarını bir prototip üzerinde sürdüren mühendislerin denemeleri 7 Aralık’ta son bulacak.

600 bin bitkiyle sarılacak olan kuleye 378 ton ek yük binmiş olacak. 327 metre yükseliğindeki “yeşil anıt” aynı zamanda Paris için akciğer işlevi de görebilecek.

72 milyon euroluk projenin bütün aşamalarının tarihleri şimdiden belli.

Bu projeye göre fidanlar, 2012 Haziran’ına kadar yetiştirilecek, daha sonra kuleye yerleştirilecek. Bitkilerin Şubat 2013-Ocak 2014 arasında büyümesi, 2014-15’te ise iyice yayılması öngörülüyor.

Kuleye yerleştirilecek bitkiler, kenevirden ağlarla Eyfel’in demirlerine tutturulacak olan ceplere yerleştirilecek. Sulama, 12 tonluk kauçuktan yapılma borularla gerçekleştirilecek. Özel bir ekip, solan bitkileri düzenli olarak yenileriyle değiştirecek.

Bu devasa bitki anıtının çevreye saldığı karbondioksitten daha fazlasını emmesi bekleniyor. Yine bu proje kapsamında, Askeri Okul ile Seine nehri arasına 600 ağaç ekilecek.

Eyfel Kulesi, 1887 ile 1889 yılları arasında Gustave Eiffel’in firması tarafından, Fransız Devrimi’nin 100’üncü yıl kutlamaları çerçevesinde düzenlenen Paris fuarının giriş kapısı olarak inşa edilmişti.df113f1e2_eyfel1jpg

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.