ODTÜ ile Yiğit Akü Elektrikli Araçlar İçin İşbirliği Yapacak

M961ODTÜ Güneş Enerjileri Araştırma Merkezi (GÜNAM) ile Yiğit Akü arasında elektrikli araçların enerji ihtiyacına yönelik güneş enerjisi sistemleri ile çözümler geliştirme amaçlı işbirliği protokolü imzalandığı belirtildi.

Yapılan açıklamada protokolün iki tarafın elektrikli otomobillerin güneş enerjisi ile çalışan akü sistemlerinden, otomobiller için elektrik şarj istasyonları kurulumuna kadar yakın gelecekte ihtiyaç duyulabilecek pekçok ürünün üretimine yönelik çalışma planlarını kapsadığı belirtildi. ODTÜ GÜNAM ile Yiğit Akü arasındaki protokol ODTÜ Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Volkan Atalay, ODTÜ GÜNAM Müdürü Prof.Dr. Raşit Turan ve Yiğit Akü Genel Müdürü Dr.Hulki Büyükkalender‘in katılımı ile ODTÜ GÜNAM‘da imzalandı.
ODTÜ GÜNAM Müdürü Prof. Dr. Raşit Turan imza töreninde yaptığı konuşmada bu işbirliği ile amaçlarının hem Türkiye’de hem de dünyada rekabet edebilir, en üst düzeyde teknolojiler ortaya çıkarmak olduğunu söyledi.

Yiğit Akü Genel Müdürü Dr.Hulki Büyükkalender ise bu çalışma ile hem araçların bir parçası olarak güneş enerjisi panellerinin kullanılmasını hem de elektrikli araçların kullanılmaya başlandığınında bu araçların şarj istasyonlarında güneş enerjisi panellerinin kullanılmasını hedeflediklerini söyledi.

Büyükkalender açıklamasında ayrıca bu işbirliği ile geliştirilecek yenilikçi akünün geliştirilme çalışmasının 2014‘te, uygulamanın ise 2015‘te başlayacağı bilgilerini paylaştı.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.