Canavarlar İyi Çocukları Yer

Küresel krizin etkileri kendisini artık çok sert bir şekilde hissettiriyor. Birçok şirket zarar üzerine zararlar ederken, bu etkilerden etkilenmeyen ülke ve şirket hemen hemen hiç kalmadı. Standard & Poors şirketinin ABD’nin kredi notunu düşürmesiyle dünya borsalarında yaşanan büyük düşüşler temiz enerji sektörünü çok ciddi olarak etkiliyor.

8 ağustos 2011’de ABD Dow Jones endeksi yüzde 5.5 oranında düşerken, temiz enerji firmalarının izlendiği The Wilderhill New Energy Global Innovation endeksindeki temiz enerji sektörü firmalarındaki ortalama düşüş ise yüzde 6.8 oldu.
Avrupa ülkeleri hükümetlerinin güneş enerjisi teşviklerini düşürmesine bağlı düşük talep ve Asya ülkelerindeki aşırı üretim ile stok fazlası gibi olumsuzluklar yüzünden son zamanlarda zaten zor günler yaşayan fotovoltaik sektörü ise bu krizden en çok zarar gören sektör oldu. Yatırımcılar mevcut olumsuzluklar nedeni ile riskli gördükleri temiz enerji hisselerini satmaya başladı.

Güneş enerjisi şirketleri arasında hisse değerinde en yüksek düşüş yüzde 18 ile Çinli güneş paneli üreticisi Renesola’nın hisselerinde yaşanırken, Yingli Green Energy şirketinin hisseleri ise yüzde 11 oranında düşerek 5.08 dolar seviyesine geldi. Son düşüşler ile beraber Trina Solar hisselerindeki bu yılki düşüş ise yüzde 36 oldu.

Böylesi kriz dönemlerinde insanlığa ve çevreye bu denli faydalı ve temiz sektörlerin zarar görmesi ne kadarda büyük bir talihsizlik. Bu talihsizliklerin tekrarlanmaması ve sektörün ek kısa zaman içerisinde bu düşüşten kurtulması ümidiyle . . .

Referanslar yeşilekonomi

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.