Kilometrede 5 Kuruş Yakan Araç

652345_dde4e0ca91ec89855dcc6f7afc1f7450Melikşah Üniversitesi’nin bir şirketle birlikte hazırladığı kent içi ulaşım aracı projesi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylandı.
Bu araç elektrik enerjisiyle çalışıyor ve gerektiği durumlarda pedaller yardımıyla da hareket ettirilebilecek. Normal bir aracın kapladığı park alanının yaklaşık üçte birini kaplayan araç, bir ve iki yolcu taşıyabilecek kapasitede üretilecek. Tek kişilik olan araç üç tekerlekli, iki yolcu kapasiteli araç ise dört tekerlekli olacak. Bu araç saatte 45 km’yi geçmediği için ehliyet ve vergiden de muaf olacak.
Gereken elektriği şarj etmek için ise elektrikli bir şarj istasyonuna gitmek yeterli. Bu aracın kilometrede harcadığı elektrik enerjisi ise sadece 5 kuruş.  Elektrikli şarj istasyonları için ise gerekli çalışmalar yürütülmektedir.

Melikşah Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Yılmaz, fosil yakıtların tükenmeye yüz tutması, dünyadaki enerji ile ilgili bütün şirketler ve otomobil devlerinin alternatif arayışlar içerisine girmesi nedeniyle projeyi geliştirdiklerini söyledi. Otomotiv sektöründe yenilenebilir enerjilerle çalışan araçlarla ilgili arayışların sürdüğünü söyleyen Yılmaz, kent içinde ulaşımı rahatlatan, çevre dostu enerji kullanan elektrikli bireysel taşıtla ilgili çalışma başlattıklarını kaydetti.652345_detay

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanan proje doğrultusunda 1 Ekim’den itibaren üretim çalışmalarına başlayacaklarını bildiren Yılmaz, şunları kaydetti: ”Tek kişilik araçta 3 teker, iki kişilikte 4 teker bulunuyor. Elektrikle çalışacak araç, istenildiğinde veya zorunlu hallerde pedal sistemiyle de hareket ettirebilecek. Aracın hızını saatte 90 kilometreye kadar çıkarmamız mümkün ancak 45 kilometreyi aşmayacak şekilde tasarladık. Bu sayede ehliyet gerektirmeden kullanılabilecek ve vergiye de tabi olmayacak. Kilometrede 5 kuruş elektrik harcayacak. Tek kişilik olanı 5 bin liradan, iki kişilikleri 8 bin biraya piyasa sürmeyi düşünüyoruz. Bir yıl içinde prototipini üretmeyi, iki yılda da kent içi ulaşımda kullanılacak şekilde piyasa sunmayı planlıyoruz.” Yılmaz, açılır ve kapanır tavanıyla her mevsim kullanılabilecek, normal bir otomobilin park ettiği alana 3 tanesi sığabilecek şekilde tasarlanacak araçların, güneş enerjisini elektriğe dönüştüren istasyonlarda şarj edilebilmesine yönelik çalışma yürüttüklerini de sözlerine ekledi.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.