Cep Telefonları Kanser Yapabilir

Cep-Telefonu-Radyasyonu-C59Eifa-Olabilir-miDünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Kanser Araştırmaları Kurumu, cep telefonlarının ve diğer kablosuz iletişim araçlarının, elde edilen bulgulara göre beyin kanserine sebep olabileceğini açıkladı.
Uluslararası Kanser Araştırma Merkezi’nin himayesinde Fransa’nın Lyon kentindeki 14 ülkeden 31 kanser uzmanının yaptığı 7 günlük toplantıdan sonra konuşan çalışma grubu başkanı Jonathan Samet, “toplanmaya devam eden kanıtların cep telefonunun şüpheli kanser yapıcı sınıflamasına alınması gerektiğini gösterdiğini” belirtti. Aynı zamanda kanser ile cep telefonu arasındaki ilişkinin yakından izlenmesi gerektiğini vurguladı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) aynı
zamanda cep telefonlarının kanser riski oluşturabileceğine dair yeni bulgulara ulaşıldığını Londra’dan da duyurdu.
Dünya Sağlık Örgütünün raporunda, cep telefonları kansere yol açma riski bakımından egzoz dumanı, kurşun ve kloroform ile aynı sınıfa dahil edildi.
Cep telefonlarının yaydığı radyasyon iyonlaştırıcı olmayan bir özelliğe sahip. Mikrodalga fırınların yaydığı radyasyona benzer, fakat daha düşük radyasyon yayıyor. Bu da kanser ve tümöre yol açıyor. Raporda bunun dışında hafıza fonksiyonlarında gerilemeye de yol açabileceği de belirtiliyor çünkü cep telefonu hafıza bölümünün olduğu bölgede tutuluyor.
Uzman heyetinin önünde cep telefonlarına beş farklı bilimsel risk düzeyi seçeneği vardı. Bu seçenekler arasında,

 • kanserojen
 • büyük olasılıkla kanserojen
 • kanserojen olma ihtimali var
 • sınıflandırılamaz
 • kanserojen değil seçenekleri bulunuyordu.

Raporda cep telefonu ve kanser arasında doğrudan bir ilişki kurulamayacağı belirtildi ve ‘cep telefonunun insanlarda kansere yol açtığı açıkça kanıtlanmamıştır’ denildi. Eldeki yetersiz bulgular nedeniyle ‘kanserojen olma ihtimali var ‘ seçeneği kabul edildi.

PC World dergisi de cep telefonlarının zararlarını en aza indirmek için bazı önlemler hakkında bir yazı yayınladı. Cep telefonlarının zararlarını en aza indirmek için alınması gereken önlemler :

 •  Mikrofonlu kulaklık kullanmak
 •  Cep telefonunu bir kol boyu uzakta tutmak
 •  Konuşmak yerine mesajlaşmak
 •  Gece telefonu kapatmak, alarm için cep telefonu değil çalar saat kullanmak
 •  AB Konseyi insanın maruz kalabileceği maksimum radyo frekansı enerjisini belirlemiş ve üretilen cep telefonları da bu oranın altında üretiliyor. Bu orana Soğurma Oranı(SAR = Specific Absorption Rate) denir. Fakat telefondan telefona bu oran düşük ve yüksek olabiliyor. Bunun için telefon seçerken bu orana dikkat edin.
 • Cep telefonunuzu çocuğunuzdan uzak tutun.
3 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.