Kütahya Siyanür Vakası

kütahya siyanürSiyanür oldukça zehirli bir bileşiktir.Su içerisinde 0.1 mg dan fazla siyanür bulunursa suda yaşayan çoğu canlıyı öldürebilir.Aynı şekilde miligram seviyeleri bile insanları öldürebilir ve canlı vücudunda birikim yaparak besin zincirinde dolaşabilir.
NaCN(sodyum siyanür), kimya sanayisinde ve optik endüstrisinde kullanılmaktadır. HCN(Hidrosiyanik asit) ise siyanür tuzları, hayvan yemi, haşere ilaçlarının üretiminde kullanılmaktadır.
Esas tüketim alanı madencilik olan NaCN 1880’lü yıllardan beri madencilikte kullanılmaktadır. Özellikle metallerin üretiminde kullanılan siyanürün, günümüzde altın ve gümüş üretiminde çevreye zararsız alternatifi de vardır. Bu alternatiflere örnek olarak tiyo üre(CS(NH2)2) verilebilir. Üretim sonucu oluşan atıklardaki siyanürü uzaklaştırmak yoğun konsantrasyon sebebiyle mümkün olmamaktadır. Siyanür artıkları, yeraltı sularına karışmaktadır. Dünyanın en güvenli sayılan siyanürlü altın işletmelerinde bile çevre felaketleri gözlenmiştir. Bu gibi bilgilerle konuya giriş yapmış bulunuyoruz. Şimdi gelelim Kütahya olayına.
Kütahya’da Eti Gümüş A.Ş’nin siyanür için kullandığı atık havuz setinin çökmesi ile Eti Gümüş A. Ş. Tesisleri’nin yakınındaki Köprüören Köyünde sularda yüksek oranda siyanüre rastlandığına ilişkin 12 mayıs 2011 tarihli Çevre Mühendisleri Odası’nın açıklaması, çevrede yaşayanları tedirgin etti. Fakat Valiliğin açıklamaları köylüleri sakinleştirebilmiş değil. Greenpeace ve Çevre Mühendisleri Odası tahlil için sızıntının ulaştığından şüphelenilen belli noktalardan su numuneleri almış, yapılan analiz sonucu Köprüören Köyü’nün içme suyu kaynağından 0,071 ppm seviyesinde siyanür çıkmıştı. Bu seviye, kabul edilen 0,050 ppm’lik seviyenin yüzde 40 üzerindeydi ve bu durumda köy halkına acilen içme ve kullanma suyu temin edilmeliydi.
Vali yardımcısı Horozoğlu; zaten suyun sürekli devlet laboratuvarlarında tahlil edildiğini, bu olay sonrasında ise günde iki defa tahlil edildiğini ve herhangi bir siyanür artışı olmadığını, suyun içilebilecek kadar temiz olduğunu, çökmenin havuzun içinde yaşandığını ve dışarıya sızıntı olmadığını söyledi.
Ayrıca açıklamasının devamında Çevre Mühendisleri Odası’na tepki gösteren Vali Yardımcısı Horozoğlu, “Nihayetinde buradan bir pet şişeye suyu doldurmuşlardır, sallaya sallaya Ankara’ya götürmüşlerdir, 5 gün sonra analizi yapmışlardır. Biz burada devlet olarak analizleri her gün sabah akşam yapıyoruz.” dedi.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.