Çin Malı Ucuz Enerji

ogw5egTürkiye’nin enerji konusunda neredeyse tamamen dışa bağımlı bir ülke konumunda olduğunu daha önceki yazılarmızda belirtmiş ve bunun da cari açığın neredeyse tamamına denk geldiğini ifade etmiştik. Bu nedenle Türkiye bu konularda bazı önemli adımlar atmak zorunda olan bir ülke.
Maileye Bakanı Mehmet Şimşek son günlerde katıldığı 3 ayrı programda Türkiye’nin enerji harcamalarının mali boyutlarına değindi.
Türkiye’nin kullandığı doğalgazın yüzde 99’unu, petrolün ise yüzde 95’ini ithal etme zorunluluğu bulunduğunu söyledi.

Türkiye’nin hidroelektrik ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını  kullanmasının yanında, nükleer enerjiyi de düşünmeye mecbur olduğunu iddia etti.
Ayrıca Maliye Bakanı Şimşek, Türkiye’nin özellikle doğu ve güneydoğu bölgelerinde Güneş Enerjisinden faydalanılması halinde gerekli olan enerjinin yeterli verimliliklte alınabileceğini söyledi.Bunun için hem pratik hemde ekonomik olması açısından güneş enerjisinin kullanımının artması gerektiğini ifade etti.Bakan Şimşek düşen maliyetler ile birlikte Çin’lilerin daha kolay satın alınabilir güneş panelleri üretebileceğini, bunun da güneş enerjisi kullanımını yaygınlaştıracağını sözlerine ekledi.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.