2010 Aralık Ayı Hava Kalitesi Raporu Açıklandı

20080129_064557_24_431157Üç ay öncesinin verilerine göre, kükürtdioksit ortalamalarının en yüksek olduğu şehirler Tekirdağ, Hakkari, Muğla, Bitlis ve Van.Kükürdioksit ortalamaları dikkate alındığı zaman havası en kötü il Tekirdağ olarak görülüyor.

İSTANBUL – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2010 Aralık ayı Hava Kalitesi raporunu yayımladı. Bu rapora göre 2010 yılı Aralık ayında kükürtdioksit ortalamalarının en yüksek bulunduğu il ve ilçe merkezleri açıklandı.

Kükürdioksit ortalamalarının en yüksek olduğu iller sırası ile Tekirdağ, Hakkari, Muğla, Bitlis ve Van oldu.Aynı dönemde partiküler madde ortalamalarının en yüksek olduğu il ve ilçe merkezleri ise sırası ile Iğdır, Batman, Muş, Osmaniye ve Isparta olarak açıklandı.

2010 Aralık ayında il ve ilçe merkezlerine kurulu istasyonlardan alınan verilere göre kükürdioksit ortalamaları dikkate alındığında , Kısa Vadeli Sınır (KVS) Değeri ve İlk Seviye Uyarı Eşiği’nin Hakkari, Tekirdağ ve Şırnak’ta aşıldığı tespit edildi. Aynı dönemde partiküler madde ortalamaları incelendiğinde, KVS Değeri ve İlk Seviye Uyarı Eşiği birçok il ve ilçe merkezinde aşılmış olup, KVS Değerinin aşıldığı gün sayısı 10 ve daha fazla olan il ve ilçe merkezleri Afyonkarahisar, Isparta, Muş, Batman, Iğdır ve Osmaniye oldu. İlk Seviye Uyarı Eşiğinin aşıldığı gün sayısı 10 ve daha fazla olan il ve ilçe merkezleri ise Batman ve Iğdır olarak gerçekleşti.

Kükürtdioksit madde ortalamalarının en yüksek olduğu iller sırasıyla şu şekilde.Tekirdağ,Hakkari,Muğla,Bitlis,Van,Siirt,Bolu,Ardahan,Aydın,Kars

Partiküler madde ortalamalarının en yüksek olduğu iller ise sırasıyla şu şekide :
Iğdır,Batman,Muş,Osmaniye,Isparta,Siirt,Afyonkarahisar,Adıyaman,Ardahan,Çorum

Hakkari ise 2. sırada
Hakkari ise 2. sırada

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.