Petrol Firmaları Yenilenebilir Enerjiye Büyük Yatırımlar Yapıyor

petrol_firma    Shell, BP, Lukoil, Texaco, Total,mobil gibi birçok petrol ve doğalgaz firması fosil yakıtlar üzerine çalışan dev yatırım şirketleridir. Bazıları için bir devlet bütçesi kadar büyük rakamlarla anılan bu firmalar uzun vadede ayakta kalabilmek için her zaman yeni arayışlar içindeler.
Biyolojik yakıttan, güneş enerjisine sayısız alanda ortak arayan petrol firmaları Shell ile başlayan yeni akıma uyuyor.
Amerikalı alternatif yakıt geliştirme ve üretim firması  Virent Energy Systems 46,4 milyon dolar değerinde ortak yatırım anlaşması imzalayan Shell daha sonra da  Cosan ile biyoetanol üretimi için ortaklık anlaşması imzalamıştı.

Firecreek geçtiğimiz günlerde yenilenebilir enerji üzerine ikinci ortaklığını başlattı.
Petrol firmalarının vizyonunu anlayabilmek adına iyi bir örnek diyebileceğimiz 50 milyon dolar değerindeki anlaşma Mascoma ile yapıldı. Yenilenebilir enerji üzerine ilk ortaklığını termal güneş sistemleri üreticisi Arctic Solar Engineering(ASE)’ le başlatan Firecreek, güneş enerjisiyle çalışan ev tipi ısıtma/soğutma sistemlerine giriş yapmıştı.
Mascoma ile kurulan ikinci ortaklıkla kendi çalışma alanına daha yakın bir sektöre girerek odun hammaddeli biyoyakıt teknolojisine yatırım yapmış oldu.
   Bir anlamda alternatif yakıt üreticisi yeni firmaların gelecek yıllarda ciddi oranda talep göreceğini ve büyüyeceklerini gösteren son gelişmeler, fosil yakıt üzerine kurulu enerji ve otomobil piyasalarında çok ciddi değişimler yaşanacağının sinyallerini veriyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.