Hindistan 500 MW’lık Güneş Parkı Kuruyor

images Hindistan’ın Gujarat eyaletinde 500 MW’lık güneş enerjisi parkı için çalışmaların başlatıldığı açıklandı.

Ülkenin batısında yer alan eyalet son dönemlerde güneş enerjisi alanında attığı iddialı adımlar ile gündeme geliyor.
2010 yılının son günlerinde eyalet yönetiminden yapılan açıklamada bölgede 105 milyar rupi’lik (2.3 milyar dolar) yatırım ile 500 MW’lık güneş enerjisi parkı kurulması için altyapı yatırımı yapılacağı belirtilirken bu alanda güneş enerjisi santralleri yatırımlarının bir an önce hayata geçmesi için ise eyalet yönetiminin her türlü desteği vereceği söylenmişti.
Yapılan açıklamada, ayrıca bu santrallerin kurulumu ile bölgede yapılacak toplam yatırımın 750 milyar rupi’yi
aşabileceği , bu durumun bölgede istihdam artmasına ve ekonominin gelişmesine çok olumlu katkı sağlayacağı belirtilmişti.
Eyalet yönetiminin 2.000 hektarlık bir alanda yapacağı yatırım ile bölgenin her türlü altyapı
hizmeti sağlanacak ve bölgenin ana elektrik şebekesine bağlantısı sağlanacak. Yatırımcılara ise 30 yıllığına bu parktan parseller kiralanarak ilk etapta kurulması düşünülen 500 MW lık santral dışında ek yatırımlar ile beraber 933 MW’a kadar alım garantisi sağlanacak.
Hindistan hükümeti geçen yıl uygulamaya koyduğu bir plan ile 2013’e kadar 1.100 MW , 2022 yılına kadar ise 20.000 MW kurulu güneş enerjisi gücüne ulaşmayı hedefliyor. Hint hükümeti bu amaçla kömür ticareti üzerine bu yatırımları destekleyen fona aktarmak üzere ek vergiler getirmek gibi bazı yasal düzenlemeleri de ülke meclisinden geçirmişti. Ülkede hali hazırda güneş enerjisine sağlanan alım garantileri fosil yakıtların 3 ila 5 kat üzerinde uygulanıyor.
Ayrıca hafta başında eyalet yönetiminden yapılan açıklamada bu projenin dışında toplam 7.000 MW kurulu güce sahip olacak güneş enerjisi projeleri için ihale sürecinin başlatıldığı ve tekliflerin alınmaya başlandığı açıklandı.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.